WUDUK
Rancangan Pengajaran Harian
Nama guru: Muhamad Fitri Bin Idris
Matapelajaran: Ibadat darjah 3
Kelas: 3 Mujahid
Tarikh: 4 Januari 2019
Masa: 3.00 - 3.30 p.m
Bilangan: 30 orang
Tajuk: Doa selepas wuduk, kelebihan wuduk dan perkara-perkara yang makruh ketika mengambil
wuduk
Kemahiran: membaca, mendengar, melihat, menyelesaikan masalah, berfikir
Kaedah: perbincangan
Pengetahuan sedia ada:
1. Murid sudah mempelajari syarat-syarat sah wuduk
1. Murid sudah mempelajari syarat-syarat sah wuduk
2. Murid telah mempelajari larangan semasa tiada wuduk
Hasil pembelajaran:
1. Murid dapat menyebut kelebihan wuduk dengan baik
1. Murid dapat menyebut kelebihan wuduk dengan baik
2. Murid dapat menghafal doa selepas wuduk dengan tepat
3. Murid mampu menyenaraikan perkara-perkara yang makruh ketika mengambil wuduk
Kemahiran berfikir: Soal jawab, merumus, membuat perkaitan
Penerapan nilai: Khusyuk, taat, hormat-menghormati, berani
Bahan bantu mengajar: Kad imbasan, kitab,
MASA/LANGKAH
|
ISI PELAJARAN
|
AKTIVITI PNP
|
CATATAN
|
Pendahuluan
(2 minit)
|
Ucapan salam dan bacaan doa
(Bismillahirrahmanirrahim Allahummaftah Alaina hikmataka wansyur Alaina min khozaini rahmatika ya arharahimin)
|
1. Guru meminta murid-murid membaca doa pelajaran.
2. Guru dan murid membaca bersama-sama doa pelajaran.
|
Nilai: khusyuk,
patuh,
|
Set Induksi
(5 minit)
|
1. Apakah yang sedang dilakukan
dalam gambar tersebut?
Andaian jawapan: Seseorang sedang mengambil wuduk
2. Adakah murid sudah biasa mengambil wuduk?
Andaian jawapan: Ya
3. Tahukah murid bahawa wuduk menentukan sahnya solat?
Andaian jawapan: Ya
|
1. Guru menampal gambar pada kad manila di papan putih
2. Guru menyoal beberapa soalan yang berkaitan
3. Murid cuba menjawab soalan berdasarkan pengetahuan sedia ada
|
Kemahiran berfikir:
-membuat perkaitan
-sumbangsaran
|
Langkah 1
|
Doa selepas wuduk
|
Guru mengajar tentang doa selepas wuduk
Guru menyuruh murid berbincang secara berdua-dua
Guru menyoal apa yang disampaikan
Guru memberi contoh
|
1.Pendekatan
2.Pendekatan
3.Teknik
4.Teknik
5. Kemahiran:
-dapat memahami apa yang disampaikan oleh guru
6.Bahan bantu mengajar:
-Kad imbasan, kitab
|
Langkah 2
|
Kelebihan wuduk
|
Guru menerangkan tentang kelebihan wuduk
Murid mendengar dengan tekun
|
Kemahiran : pendengaran
KBKK: Dialog
Strategi: berpusatkan guru
|
Langkah 3
|
Perkara-perkara yang makruh ketika mengambil wuduk
|
Guru menerangkan tentang perkara-perkara yang makruh ketika mengambil wuduk
|
Strategi: berpusatkan murid
|
Langkah 4
|
Doa selepas wuduk
|
-Murid dibahagikan kepada beberapa kumpulan
-Murid diminta menghafal doa selepas wuduk
-Murid ditasmik oleh guru secara kumpulan
|
Strategi: berpusatkan murid
.Bahan bantu mengajar:
Kitab, kad imbasan
|
Penutup
|
-Kita dilarang membazirkan air ketika berwuduk dan hukumnya ialah makruh
-Berwuduk dapat menambahkan pahala
-Kita digalakkan untuk sentiasa dalam keadaan berwuduk
|
Beberapa orang pelajar diminta untuk mengulang isi pelajaran pada hari ini
|
KBKK:
Merumus pembelajaran
Nilai:
Kesedaran kendiri, menghayati, menghargai
|
Catatan rifleksi: Saya berasa bersyukur kerana pembelajaran pada hari sangat menyeronokkan kerana pada pendapat saya semua murid memberikan perhatian penuh sepanjang pembelajaran tadi. Walaupun terdapat sedikit kekurangan dalam teknik pengajaran dilakukan agak sedikit kurang mantap. Tetapi saya sangat berpuas hati . Oleh itu, saya akan membuat penambahbaikan dari semasa ke semasa.
Ulasan pensyarah guru pembimbing:
Disediakan oleh :
...........................
( )
Disahkan oleh :
...........................
( )

Comments
Post a Comment