SOLAT JUMAAT

Rancangan Pengajaran Harian
Nama guru: Muhamad Fitri Bin Idris
Matapelajaran: Ibadat darjah 3
Kelas: 3 Mujahid
Tarikh: 9 Januari 2019
Masa: 3.00 - 3.30 p.m
Bilangan: 30 orang

Tajuk: Pengertian solat Jumaat dan syarat wajib solat Jumaat

Kemahiran: membaca, mendengar, melihat, menyelesaikan masalah, berfikir

Kaedah: perbincangan

Pengetahuan sedia ada:
1. Murid pernah menyebut tentang solat Jumaat
2. Murid mengetahui bahawa solat Jumaat dilakukan pada hari Jumaat pada waktu Zuhur

Hasil pembelajaran:
1. Murid dapat menyebut pengertian solat Jumaat dengan betul
2. Murid dapat menulis syarat wajib solat Jumaat dengan baik
3. Murid mampu menyenaraikan syarat wajib solat Jumaat dengan tepat

Kemahiran berfikir: Soal jawab, merumus, membuat perkaitan

Penerapan nilai: Khusyuk, taat, hormat-menghormati, berani

Bahan bantu mengajar: Kad imbasan, kitab, teka silang kata

MASA/LANGKAH
ISI PELAJARAN
AKTIVITI PNP
CATATAN

Pendahuluan
(2 minit)

Ucapan salam dan bacaan doa

(Bismillahirrahmanirrahim Allahummaftah Alaina hikmataka wansyur Alaina min khozaini rahmatika ya arharahimin)

1. Guru meminta murid-murid membaca doa pelajaran.

2. Guru dan murid membaca bersama-sama doa pelajaran.


Nilai: khusyuk,
     patuh,
Set Induksi
(5 minit)



1. Apakah yang sedang dilakukan
    dalam gambar tersebut?

Andaian jawapan: mendengar khutbah

2. Apakah solat yang dilakukan selepas khutbah Jumaat?

Andaian jawapan: Solat Jumaat

3. Tahukah murid bahawa solat Jumaat dilakukan pada hari Jumaat?

Andaian jawapan: Ya

1. Guru menampal gambar pada kad manila di papan putih

2. Guru menyoal beberapa soalan yang berkaitan

3. Murid cuba menjawab soalan berdasarkan pengetahuan sedia ada

Kemahiran berfikir:

-membuat perkaitan

-sumbangsaran
Langkah 1
Pengertian solat Jumaat:

Solat dua rakaat yang dilakukan berjemaah pada waktu Zuhur hari Jumaat dengan didahului dua khutbah
Guru mengajar tentang pengertian solat Jumaat

Guru menyuruh murid berbincang secara berdua-dua

Guru menyoal apa yang disampaikan

Guru memberi contoh
1.Pendekatan


2.Pendekatan



3.Teknik


4.Teknik

5. Kemahiran:
-dapat memahami apa yang disampaikan oleh guru

6.Bahan bantu mengajar:
-Kad imbasan, kitab
Langkah 2
Syarat-syarat wajib solat Jumaat:

1. Islam
2. Baligh
3. Merdeka
4. Tak uzur
5. Bermastautin atau bermukim
6. Berakal
Guru menerangkan tentang syarat-syarat wajib solat Jumaat

Murid mendengar dengan tekun
Kemahiran : pendengaran

KBKK: Dialog

Strategi: berpusatkan guru
Langkah 3
 Syarat wajib solat Jumaat
Guru memberi latihan berupa teka silang kata berkaitan syarat wajib solat Jumaat

-Pelajar diminta menjawab latihan tersebut dalam masa 5 minit

-Pelajar yang betul jawapannya diberi ganjaran
Strategi: berpusatkan murid

Bahan bantu mengajar:
Teka silang kata
Penutup
-Solat Jumaat hanya wajib bagi lelaki sahaja

-Solat Jumaat tidak boleh ditinggalkan tanpa sebab yang dibenarkan syarak
Beberapa orang pelajar diminta untuk mengulang isi pelajaran pada hari ini

KBKK:
Merumus pembelajaran

Nilai:
Kesedaran kendiri, menghayati, menghargai


Catatan rifleksi: Saya berasa bersyukur kerana pembelajaran pada hari sangat menyeronokkan kerana pada pendapat saya semua murid memberikan perhatian penuh sepanjang pembelajaran tadi. Walaupun terdapat sedikit kekurangan dalam teknik pengajaran dilakukan agak sedikit kurang mantap. Tetapi saya sangat berpuas hati . Oleh itu, saya akan membuat penambahbaikan dari semasa ke semasa.

Ulasan pensyarah guru pembimbing:


Disediakan oleh :                                       

...........................
(                         )

Disahkan oleh :

...........................
(                         )

Comments

Popular posts from this blog

KEMAHIRAN PnP (Strategi, Pendekatan dan Teknik)

MAKSUD RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN DAN MINGGUAN

MAKSUD RANCANGAN PENGAJARAN TAHUNAN