SOLAT
Rancangan Pengajaran Harian
Nama guru: Muhamad Fitri Bin Idris
Matapelajaran: Ibadat darjah 3
Kelas: 3 Mujahid
Tarikh: 5 Januari 2019
Masa: 3.00 - 3.30 p.m
Bilangan: 30 orang
Tajuk: Syarat sah solat dan rukun solat
Kemahiran: membaca, mendengar, melihat, menyelesaikan masalah, berfikir
Kaedah: perbincangan
Pengetahuan sedia ada:
1. Murid sudah biasa mendengar tentang solat sejak kecil
1. Murid sudah biasa mendengar tentang solat sejak kecil
2. Murid sudah biasa mendirikan solat terutamanya solat fardhu
Hasil pembelajaran:
1. Murid dapat menyebut syarat sah solat dengan baik
1. Murid dapat menyebut syarat sah solat dengan baik
2. Murid dapat menulis syarat sah solat dengan betul
3. Murid mampu menunjuk cara berdasarkan rukun solat dengan tepat
Kemahiran berfikir: Soal jawab, merumus, membuat perkaitan
Penerapan nilai: Khusyuk, taat, hormat-menghormati, berani
Bahan bantu mengajar: Kad imbasan, kitab,
MASA/LANGKAH
|
ISI PELAJARAN
|
AKTIVITI PNP
|
CATATAN
|
Pendahuluan
(2 minit)
|
Ucapan salam dan bacaan doa
(Bismillahirrahmanirrahim Allahummaftah Alaina hikmataka wansyur Alaina min khozaini rahmatika ya arharahimin)
|
1. Guru meminta murid-murid membaca doa pelajaran.
2. Guru dan murid membaca bersama-sama doa pelajaran.
|
Nilai: khusyuk,
patuh,
|
Set Induksi
(5 minit)
|
1. Apakah yang sedang dilakukan
dalam gambar tersebut?
Andaian jawapan: Seseorang sedang solat
2. Adakah murid sudah biasa menunaikan solat?
Andaian jawapan: Ya
3. Tahukah murid bahawa solat merupakan tuntutan Islam?
Andaian jawapan: Tahu
|
1. Guru menampal gambar pada kad manila di papan putih
2. Guru menyoal beberapa soalan yang berkaitan
3. Murid cuba menjawab soalan berdasarkan pengetahuan sedia ada
|
Kemahiran berfikir:
-membuat perkaitan
-sumbangsaran
|
Langkah 1
|
Syarat-syarat sah solat
|
Guru mengajar tentang Syarat-syarat sah solat
Guru menyuruh murid berbincang secara berdua-dua
Guru menyoal apa yang disampaikan
Guru memberi contoh
|
1.Pendekatan
2.Pendekatan
3.Teknik
4.Teknik
5. Kemahiran:
-dapat memahami apa yang disampaikan oleh guru
6.Bahan bantu mengajar:
-Kad imbasan, kitab
|
Langkah 2
|
Rukun-rukun solat
|
Guru menerangkan tentang rukun-rukun solat
Murid mendengar dengan tekun
|
Kemahiran : pendengaran
KBKK: Dialog
Strategi: berpusatkan guru
|
Langkah 3
|
Rukun solat
|
-Guru memilih seorang pelajar lelaki dan seorang pelajar perempuan kehadapan
-Pelajar tersebut diminta menunjuk cara solat berdasarkan rukun-rukun solat yang telah dipelajari
-Pelajar lain diminta untuk membantu dan menegur kesalahan pelajar tersebut
|
Strategi: berpusatkan murid
Kaedah:
aplikasi berdasarkan tunjuk cara
Bahan bantu mengajar:
Kad imbasan
|
Penutup
|
-Syarat sah solat perlu diketahui agar amalan diterima
-Rukun solat wajib dilakukan ketika solat
|
Beberapa orang pelajar diminta untuk mengulang isi pelajaran pada hari ini
|
KBKK:
Merumus pembelajaran
Nilai:
Kesedaran kendiri, menghayati, menghargai
|
Catatan rifleksi: Saya berasa bersyukur kerana pembelajaran pada hari sangat menyeronokkan kerana pada pendapat saya semua murid memberikan perhatian penuh sepanjang pembelajaran tadi. Walaupun terdapat sedikit kekurangan dalam teknik pengajaran dilakukan agak sedikit kurang mantap. Tetapi saya sangat berpuas hati . Oleh itu, saya akan membuat penambahbaikan dari semasa ke semasa.
Ulasan pensyarah guru pembimbing:
Disediakan oleh :
...........................
( )
Disahkan oleh :
...........................
( )

Comments
Post a Comment