SOLAT

Rancangan Pengajaran Harian
Nama guru: Muhamad Fitri Bin Idris
Matapelajaran: Ibadat darjah 3
Kelas: 3 Mujahid
Tarikh: 8 Januari 2019
Masa: 3.00 - 3.30 p.m
Bilangan: 30 orang

Tajuk: Perkara-perkara yang membatalkan solat dan kelebihan solat

Kemahiran: membaca, mendengar, melihat, menyelesaikan masalah, berfikir

Kaedah: perbincangan

Pengetahuan sedia ada:
1. Murid mengetahui tentang pengertian solat
2. Murid telah mempelajari rukun-rukun solat

Hasil pembelajaran:
1. Murid dapat menyebut perkara-perkara yang membatalkan solat
2. Murid dapat menulis kelebihan-kelebihan solat
3. Murid mampu menyenaraikan perkara-perkara yang membatalkan solat

Kemahiran berfikir: Soal jawab, merumus, membuat perkaitan

Penerapan nilai: Khusyuk, taat, hormat-menghormati, berani

Bahan bantu mengajar: Kad imbasan, kitab,

MASA/LANGKAH
ISI PELAJARAN
AKTIVITI PNP
CATATAN

Pendahuluan
(2 minit)

Ucapan salam dan bacaan doa

(Bismillahirrahmanirrahim Allahummaftah Alaina hikmataka wansyur Alaina min khozaini rahmatika ya arharahimin)

1. Guru meminta murid-murid membaca doa pelajaran.

2. Guru dan murid membaca bersama-sama doa pelajaran.


Nilai: khusyuk,
     patuh,
Set Induksi
(5 minit)


1. Apakah yang sedang dilakukan
    dalam gambar tersebut?

Andaian jawapan: Dua orang lelaki sedang bersiul

2. Adakah bersiul dibenarkan dalam solat?

Andaian jawapan: Tidak

3. Adakah sah solat mereka yang bersiul?

Andaian jawapan: Tidak

1. Guru menampal gambar pada kad manila di papan putih

2. Guru menyoal beberapa soalan yang berkaitan

3. Murid cuba menjawab soalan berdasarkan pengetahuan sedia ada

Kemahiran berfikir:

-membuat perkaitan

-sumbangsaran
Langkah 1
Perkara-perkara yang membatalkan solat

Guru mengajar tentang perkara-perkara yang membatalkan solat


Guru menyuruh murid berbincang secara berdua-dua

Guru menyoal apa yang disampaikan

Guru memberi contoh
1.Pendekatan


2.Pendekatan



3.Teknik


4.Teknik

5. Kemahiran:
-dapat memahami apa yang disampaikan oleh guru

6.Bahan bantu mengajar:
-Kad imbasan, kitab
Langkah 2
Kelebihan-kelebihan solat
Guru menerangkan tentang kelebihan-kelebihan solat

Murid mendengar dengan tekun
Kemahiran : pendengaran

KBKK: Dialog

Strategi: berpusatkan guru
Langkah 3
Perkara-perkara yang membatalkan solat dan kelebihan-kelebihan solat

Guru membuat kuiz berkaitan tajuk yang telah dipelajari

-Pelajar diminta menjawab kuiz tersebut dengan mengangkat tangan

-Pelajar yang betul jawapannya diberi ganjaran
Strategi: berpusatkan murid

Bahan bantu mengajar:
Kad imbasan, kitab
Penutup
-Kita perlu khusyuk dalam solat agar tidak melakkan perkara yang membatalkan solat

-Kita tidak boleh mengeluh dalam solat kerana ia mempunyai banyak kelebihan
Beberapa orang pelajar diminta untuk mengulang isi pelajaran pada hari ini

KBKK:
Merumus pembelajaran

Nilai:
Kesedaran kendiri, menghayati, menghargai

Catatan rifleksi: Saya berasa bersyukur kerana pembelajaran pada hari sangat menyeronokkan kerana pada pendapat saya semua murid memberikan perhatian penuh sepanjang pembelajaran tadi. Walaupun terdapat sedikit kekurangan dalam teknik pengajaran dilakukan agak sedikit kurang mantap. Tetapi saya sangat berpuas hati . Oleh itu, saya akan membuat penambahbaikan dari semasa ke semasa.

Ulasan pensyarah guru pembimbing:


Disediakan oleh :                                       

...........................
(                         )

Disahkan oleh :

...........................
(                         )

Comments

Popular posts from this blog

KEMAHIRAN PnP (Strategi, Pendekatan dan Teknik)

MAKSUD RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN DAN MINGGUAN

MAKSUD RANCANGAN PENGAJARAN TAHUNAN