SOLAT (Rukun, Bacaan Solat, Hikmah)
Rancangan Pengajaran Harian
Nama guru: Muhammad Ameen Bin Abu Bakar
Matapelajaran: Ibadat darjah 2
Kelas: 2 Mujahid
Tarikh: 12 Januari 2019
Masa: 3.00 - 3.30 p.m
Bilangan: 30 orang
Tajuk: Pengertian khutbah dan rukun khutbah
Kemahiran: membaca, mendengar, melihat, menyelesaikan masalah, berfikir
Kaedah: perbincangan, syarahan
Pengetahuan sedia ada:
1. Murid pernah menyebut tentang solat
2. Murid tahu bahawa solat terdapat 5 waktu sehari
1. Murid pernah menyebut tentang solat
2. Murid tahu bahawa solat terdapat 5 waktu sehari
Hasil pembelajaran:
1. Murid dapat menyebut hikmah solat dengan tepat
1. Murid dapat menyebut hikmah solat dengan tepat
2. Murid dapat membaca bacaan dalam solat dengan betul
3. Murid mampu menyenaraikan rukun-rukun solat dengan betul
Kemahiran berfikir: Soal jawab, merumus, membuat perkaitan
Penerapan nilai: Khusyuk, taat, hormat-menghormati, berani
Bahan bantu mengajar: Kad imbasan, kitab,
MASA/LANGKAH
|
ISI PELAJARAN
|
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
|
CATATAN
|
Pendahuluan
(2 minit)
|
Ucapan salam dan bacaan doa
(Bismillahirrahmanirrahim allahummaftah alaina hikmataka wansyuralaina min khozaini rahmatika ya arhama rahimin)
|
1. Guru meminta murid-murid membaca doa
pelajaran
2. Guru dan murid membaca bersama-sama doa
pelajaran
|
Nilai : -Khusyuk
-Patuh
|
Set Induksi
(5 minit)
|
1. Apakah yang anda lihat dalam gambar diatas ?
Andaian jawapan : Sedang menunaikan solat
2. Tahukah bahawa solat mempunyai 13 rukun solat yang
wajib kita lakukan ?
Andaian jawapan : Tahu
3. Apakah perkara pertama ilakukan dalam solat fardhu ?
Andaian jawapan : Niat
|
1. Guru menampal gambar pada papan putih
2. Murid itu dikehendaki menerangkan gambar
tersebut dengan betul
3. Pelajar lain cuba untuk memberikan jawapan
masing-masing tentang gambar tersebut dengan
penegtahuan sedia ada
| Kemahiran berfikir:
-Membuat
perkaitan
-Sumbangsaran
|
Langkah 1
(5 minit)
|
Rukun Solat :
1. Niat 6. I'tidal 11. Membaca selawat
2. Qiam 7. Sujud 12. Salam pertama
3. Takbiratul Ikhram 8. Duduk antara dua sujud 13. Tertib
4. Membaca fatihah 9. Duduk ketika tahiyat akhir
5. Rukuk 10. Membaca tahiyat akhir
| -Guru menjelaskan tentang rukun solat
-Guru menyuruh murid berbincang secara berdua
-Guru menyoal apa yang telah disampaikan
-Guru memberi contoh
| -Teknik
-Pendekatan
-Kemahiran : Dapat
memahami
penyampaian guru
-Bahan bantu
mengajar : Kad
manila
|
Langkah 2
(5 minit)
|
Bacaan Dalam Solat
| -Guru menerangkan rukun solat mengikut tertib -Guru membaca bacaan dalam solat
-Murid mendengar dengan tekun
-Murid diminta baca secara berulang kali | -Kemahiran :
mendengar,
membaca
-Strategi :
Bepusatkan guru
|
Langkah 3
(10 minit)
| Hikmah Solat | -Guru memberikan kuiz berkaitan tajuk yang telah dipelajari -Pelajar yang menjawab diminta mengangkat tangan -Pelajar yang betul jawapannya diberi ganjaran | -Strategi : berpusatkan murid -Bahanbantu mengajar :Kad imbasan, kitab |
Penutup
(3 minit)
|
Apakah yang kamu pelajari hari ini?
Andaian jawapan:
-Wajib menjaga solat lima waktu sehari semalam
-Membaca bacaan dalam solat dengan betul
| -Beberapa orang pelajar diminta mengulang isi
pelajaran pada hari ini
| -KBKK : Merumus
pembelajaran
-Nilai : Kesedaran
kendiri, menghayati, menghargai |
Catatan rifleksi: Saya berasa bersyukur kerana pembelajaran pada hari sangat menyeronokkan kerana pada pendapat saya semua murid memberikan perhatian penuh sepanjang pembelajaran tadi. Walaupun terdapat sedikit kekurangan dalam teknik pengajaran dilakukan agak sedikit kurang mantap. Tetapi saya sangat berpuas hati . Oleh itu, saya akan membuat penambahbaikan dari semasa ke semasa.
Ulasan pensyarah guru pembimbing:
Disediakan oleh :
...........................
( )
Disahkan oleh :
...........................
( )

Comments
Post a Comment