SOLAT (Pengertian, Waktu, Syarat Solat)

Rancangan Pengajaran Harian

Nama guru: Muhammad Ameen Bin Abu Bakar
Matapelajaran: Ibadat darjah 2
Kelas: 2 Mujahid
Tarikh: 11 Januari 2019
Masa: 3.00 - 3.30 p.m
Bilangan: 30 orang

Tajuk: Solat Fardhu, waktu dan syarat-syaratnya

Kemahiran: membaca, mendengar, melihat, menyelesaikan masalah, berfikir

Kaedah: perbincangan

Pengetahuan sedia ada:
1. Murid mengetahui hikmah difardukan solat 5 waktu
2. Pelajar telah mempelajari syarat-syarat wajib solat fardhu

Hasil pembelajaran:
1. Murid dapat memahami pengertian solat fardhu tepat
2. Murid dapat mengetahu waktu solat fardhu dengan betul
3. Murid mampu menyenaraikan sayrat-syarat solat fardhu dengan baik

Kemahiran berfikir: Soal jawab, merumus, membuat perkaitan

Penerapan nilai: Khusyuk, taat, hormat-menghormati, berani

Bahan bantu mengajar: Kad imbasan, kitab


MASA/LANGKAH
ISI PELAJARAN
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

CATATAN
Pendahuluan
(2 minit)

Ucapan salam dan bacaan doa
(Bismillahirrahmanirrahim allahummaftah alaina hikmataka wansyuralaina min khozaini rahmatika ya arhama rahimin)

1. Guru meminta murid-murid membaca doa
     pelajaran
2. Guru dan murid membaca bersama-sama doa
    pelajaran

Nilai : -Khusyuk
           -Patuh
Set Induksi
(5 minit)




1. Apakah yang sedang dilakukan dalam gambar diatas ?
Andaian jawapan : Solat

2. Tahukah bahawa hukum solat fardhu adalah wajib ?
Andaian jawapan : Tahu

3. Berapakah waktu solat dilakukan sehari ?
Andaian jawapan : 5 kali


1. Guru menampalkan gamabr pada papan putih

2. Murid itu dikehendaki menerangkan gambar
    tersebut dengan betul

3. Pelajar lain cuba untuk memberikan jawapan
    masing-masing tentang gambar tersebut dengan
    gigih
Kemahiran berfikir:

-Membuat
  perkaitan
-Sumbangsaran
Langkah 1
(5 minit)



Pengertian solat dan hukumnya :

Beberapa perkataan dan perbuatan yang dilakukan dengan takbiratul ihram dan disudahi dengan salam dan hukumnya dalah wajib keatas orang islam yang baligh lagi berakal




-Guru menjelaskan pengertian solat dan hukumnya
-Guru menyuruh murid berbincang secara berdua
-Guru menyoal apa yang disampaikan
-Guru memberi contoh
-Teknik 
-Pendekatan
-Kemhiran : Dapat
  memahami
  penyampaian guru
-Bahan bantu
 mengajar : Kad
 manila

Langkah 2
(5 minit)


Waktu Solat Fardhu

-Guru menerangkan waktu solat fardhu
-Guru menerangkan hukum meninggalkannya
-Murid mendengar dengan tekun

-Kemahiran : 
 mendengar
-Strategi : 
 Bepusatkan guru
Langkah 3
(10 minit)



Syarat wajib solat

-Guru memberi latihan berkaitan tajuk yang telah
  dipelajari melalui kertas soalan
-Pelajar diminta menjawab latihan tersebut dalam
  masa 5 minit
-Pelajar yang betul jawapannya diberi ganjaran


-Strategi :
 berpusatkan murid
-Bahan bantu
 mengajar:
 Kertas soalan
Penutup
(3 minit)
Apakah yang kamu pelajari hari ini?

Andaian jawapan:
-Kita wajib menunaikan solat fardhu setelah cukup syarat
-Solat Jumaat tidak boleh ditinggalkan tanpa sebab yang
 munasabah


-Beberapa orang pelajar diminta mengulang isi
 pelajaran pada hari ini

-KBKK : Merumus
 pembelajaran
-Nilai : Kesedaran
kendiri, menghayati, menghargai

Catatan rifleksi: Saya berasa bersyukur kerana pembelajaran pada hari sangat menyeronokkan kerana pada pendapat saya semua murid memberikan perhatian penuh sepanjang pembelajaran tadi. Walaupun terdapat sedikit kekurangan dalam teknik pengajaran dilakukan agak sedikit kurang mantap. Tetapi saya sangat berpuas hati . Oleh itu, saya akan membuat penambahbaikan dari semasa ke semasa.

Ulasan pensyarah guru pembimbing:


Disediakan oleh :                                       

...........................
(                         )

Disahkan oleh :

...........................
(                         )

Comments

Popular posts from this blog

KEMAHIRAN PnP (Strategi, Pendekatan dan Teknik)

MAKSUD RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN DAN MINGGUAN

MAKSUD RANCANGAN PENGAJARAN TAHUNAN