NAJIS (Pengertian, Bahagian najis, Cara bersihkan, Jauhi najis)
Rancangan Pengajaran Harian
Matapelajaran: Ibadat darjah 2
Kelas: 2 Mujahid
Tarikh: 3 Januari 2019
Masa: 3.00 - 3.30 p.m
Bilangan: 30 orang
Tajuk: Pengertian najis, bahagian najis, dan cara-cara membersihkan najis
Kemahiran: membaca, mendengar, melihat, menyelesaikan masalah, berfikir
Kaedah: syarahan
Pengetahuan sedia ada:
1. Murid pernah melihat haiwan anjing
2. Pelajar sudah diajar untuk tidak menyentuh atau mendekati haiwan tersebut
Hasil pembelajaran:
1. Murid dapat menyebut syarat-syarat sah wuduk tepat
2. Murid dapat menulis larangan semasa tiada wuduk dengan baik
3. Murid mampu menyenaraikan syarat-syarat sah wuduk dengan betul
Kemahiran berfikir: Soal jawab, merumus, membuat perkaitan
Penerapan nilai: Khusyuk, taat, hormat-menghormati, berani
Bahan bantu mengajar: Kad imbasan, kitab,
Bahan bantu mengajar: Kad imbasan, kitab,
MASA/LANGKAH
|
ISI PELAJARAN
|
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
|
CATATAN
|
Pendahuluan
(2 minit)
|
Ucapan salam dan bacaan doa
(Bismillahirrahmanirrahim allahummaftah alaina hikmataka wansyuralaina min khozaini rahmatika ya arhama rahimin)
|
1. Guru meminta murid-murid membaca doa
pelajaran
2. Guru dan murid membaca bersama-sama doa
pelajaran
|
Nilai : -Khusyuk
-Patuh
|
Set Induksi
(5 minit)
|
1. Apakah yang anda lihat dalam gambar diatas ?
Andaian jawapan : Anjing dan khinzir
2. Tahukah bahawa haiwan diatas adalah najis ?
Andaian jawapan : Tahu
3. Adakah manusia perlu bersuci apabila terkena najis ?
Andaian jawapan : Ya
|
1. Guru menampal gambar pada papan putih
2. Murid itu dikehendaki menerangkan gambar
tersebut dengan betul
3. Pelajar lain cuba untuk memberikan jawapan
masing-masing tentang gambar tersebut dengan
pengetahuan sedia ada
|
Kemahiran berfikir:
-Membuat
perkaitan
-Sumbangsaran
|
Langkah 1
(5 minit)
|
Pengertian Najis :
Kekotoran yang tidak sah ibadah, seperti solat, dengan sebab adanya pada badan, pakaian atau tempat solat | -Guru menjelaskan pengertian najis
-Guru menyuruh murid berbincang secara berdua
-Guru menyoal apa yang telah disampaikan
-Guru memberi contoh
|
-Teknik inkuiri
-Pendekatan masteri
-Kemahiran : Dapat
memahami
penyampaian guru
-Bahan bantu
mengajar : Kad
manila
|
Langkah 2
(5 minit)
|
Bahagian-bahagian najis :
1. Najis Mughalazah 2. Najis Mutawassitah 3. Najis Mukhaffafah | -Guru menerangkan 3 bahagian najis -Guru menjelaskan contoh-contoh najis
-Murid mendengar dengan tekun
|
-Kemahiran :
mendengar,
membaca
-Strategi :
Bepusatkan guru
|
Langkah 3
(10 minit)
| Cara membersihkan dan Jauhi najis :
- Dihilangkan dahulu ain najis
- Basuh dengan air hingga hilang bau, warna dan rasa
- Dibasuh deagan air bercampur tanah (mughalazah)
| -Guru menerangkan cara membersihkan najis -Guru memberikan kuiz berkaitan tajuk yang telah dipelajari -Pelajar yang menjawab diminta mengangkat tangan -Pelajar yang betul jawapannya diberi ganjaran | -Strategi : berpusatkan murid -Bahanbantu mengajar :Kad imbasan, kitab |
Penutup
(3 minit)
|
-Islam menitikberatkan kebersihan
-Islam mewajibkan menjauhi najis -Memelihara tubuh badan agar sentiasa berada dalam keadaan bersih dan suci | -Beberapa orang pelajar diminta mengulang isi
pelajaran pada hari ini
|
-KBKK : Merumus
pembelajaran
-Nilai : Kesedaran
kendiri, menghayati, menghargai |
Catatan rifleksi: Saya berasa bersyukur kerana pembelajaran pada hari sangat menyeronokkan kerana pada pendapat saya semua murid memberikan perhatian penuh sepanjang pembelajaran tadi. Walaupun terdapat sedikit kekurangan dalam teknik pengajaran dilakukan agak sedikit kurang mantap. Tetapi saya sangat berpuas hati . Oleh itu, saya akan membuat penambahbaikan dari semasa ke semasa.
Ulasan pensyarah guru pembimbing:
Disediakan oleh :
...........................
( )
Disahkan oleh :
...........................
( )

Comments
Post a Comment