MANDI

Rancangan Pengajaran Harian
Nama guru: Muhamad Fitri Bin Idris
Matapelajaran: Ibadat darjah 3
Kelas: 3 Mujahid
Tarikh: 2 Januari 2019
Masa: 3.00 - 3.30 p.m
Bilangan: 30 orang

Tajuk: Sunat-sunat mandi dan cara mandi wajib

Kemahiran: membaca, mendengar, melihat, menyelesaikan masalah, berfikir

Kaedah: syarahan

Pengetahuan sedia ada:
1. Murid sudah mempelajari pengertian mandi
2. Pelajar mengetahui tentang jenis-jenis mandi
3. Murid telah mempelajari rukun-rukun mandi

Hasil pembelajaran:
1. Murid dapat menyebut sunat-sunat mandi dengan betul
2. Murid dapat menulis cara mandi wajib dengan baik
3. Murid mampu menyenaraikan sunat-sunat mandi dengan tepat

Kemahiran berfikir: Soal jawab, merumus, membuat perkaitan

Penerapan nilai: Khusyuk, taat, hormat-menghormati, berani

Bahan bantu mengajar: Kad imbasan, kitab, kertas soalan

MASA/LANGKAH
ISI PELAJARAN
AKTIVITI PNP
CATATAN

Pendahuluan
(2 minit)

Ucapan salam dan bacaan doa

(Bismillahirrahmanirrahim Allahummaftah Alaina hikmataka wansyur Alaina min khozaini rahmatika ya arharahimin)

1. Guru meminta murid-murid membaca doa pelajaran.

2. Guru dan murid membaca bersama-sama doa pelajaran.


Nilai: khusyuk,
     patuh,
Set Induksi
(5 minit)


1. Apakah yang sedang dilakukan
    dalam gambar tersebut?

Andaian jawapan: Seseorang sedang mandi

2. Tahukah murid bahawa mandi
    sebahagian dari kebersihan?

Andaian jawapan: Ya

3. Mandi perlu atau tidak?

Andaian jawapan: Perlu

1. Guru menampal gambar pada kad manila di papan putih

2. Guru menyoal beberapa soalan yang berkaitan

3. Murid cuba menjawab soalan berdasarkan pengetahuan sedia ada

Kemahiran berfikir:

-membuat perkaitan

-sumbangsaran
Langkah 1
Sunat-sunat mandi



Guru menjelaskan tentang sunat-sunat ketika mandi

Guru menyuruh murid berbincang secara berdua-dua

Guru menyoal apa yang disampaikan

Guru memberi contoh
1.Pendekatan


2.Pendekatan



3.Teknik


4.Teknik

5. Kemahiran:
-dapat memahami apa yang disampaikan oleh guru

6.Bahan bantu mengajar:
-Kad imbasan, kitab
Langkah 2
Cara mandi wajib
Guru menerangkan tentang cara mandi wajib

Murid mendengar dengan tekun
Kemahiran : pendengaran

KBKK: Dialog

Strategi: berpusatkan guru
Langkah 3
Sunat-sunat mandi dan cara mandi wajib
-Guru memberi kertas soalan kepada pelajar

-Murid menjawab soalan dalam masa 5 minit
Strategi: berpusatkan murid

Bahan bantu mengajar:
Kertas soalan

Penutup
-mandi wajib tanpa niat adalah tidak sah

-air perlu diratakan keseluruh badan ketika mandi terutamanya mandi wajib
Beberapa orang pelajar diminta untuk mengulang isi pelajaran pada hari ini

KBKK:
Merumus pembelajaran

Nilai:
Kesedaran kendiri, menghayati, menghargai


Catatan rifleksi: Saya berasa bersyukur kerana pembelajaran pada hari sangat menyeronokkan kerana pada pendapat saya semua murid memberikan perhatian penuh sepanjang pembelajaran tadi. Walaupun terdapat sedikit kekurangan dalam teknik pengajaran dilakukan agak sedikit kurang mantap. Tetapi saya sangat berpuas hati . Oleh itu, saya akan membuat penambahbaikan dari semasa ke semasa.

Ulasan pensyarah guru pembimbing:


Disediakan oleh :                                   

...........................
(                         )

Disahkan oleh :

...........................
(                         )

Comments

Popular posts from this blog

KEMAHIRAN PnP (Strategi, Pendekatan dan Teknik)

MAKSUD RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN DAN MINGGUAN

MAKSUD RANCANGAN PENGAJARAN TAHUNAN