KHUTBAH

Rancangan Pengajaran Harian
Nama guru: Muhamad Fitri Bin Idris
Matapelajaran: Ibadat darjah 3
Kelas: 3 Mujahid
Tarikh: 12 Januari 2019
Masa: 3.00 - 3.30 p.m
Bilangan: 30 orang

Tajuk: Pengertian khutbah dan rukun khutbah

Kemahiran: membaca, mendengar, melihat, menyelesaikan masalah, berfikir

Kaedah: perbincangan, syarahan

Pengetahuan sedia ada:
1. Murid pernah menyebut tentang khutbah
2. Murid tahu bahawa khutbah juga terdapat sebelum solat Jumaat

Hasil pembelajaran:
1. Murid dapat menyebut pengertian khutbah dengan tepat
2. Murid dapat menulis pengertian khutbah dengan betul
3. Murid mampu menyenaraikan rukun-rukun khutbah dengan betul

Kemahiran berfikir: Soal jawab, merumus, membuat perkaitan

Penerapan nilai: Khusyuk, taat, hormat-menghormati, berani

Bahan bantu mengajar: Kad imbasan, kitab,

MASA/LANGKAH
ISI PELAJARAN
AKTIVITI PNP
CATATAN

Pendahuluan
(2 minit)

Ucapan salam dan bacaan doa

(Bismillahirrahmanirrahim Allahummaftah Alaina hikmataka wansyur Alaina min khozaini rahmatika ya arharahimin)

1. Guru meminta murid-murid membaca doa pelajaran.

2. Guru dan murid membaca bersama-sama doa pelajaran.


Nilai: khusyuk,
     patuh,
Set Induksi
(5 minit)


1. Apakah yang sedang dilakukan
    dalam gambar tersebut?

Andaian jawapan: mendengar khutbah

2. Tahukah kamu bahawa khutbah sering disampaikan di mimbar?

Andaian jawapan: Ya

3. Adakah murid pernah
    mendengar khutbah

Andaian jawapan: Ya

1. Guru menampal gambar pada kad manila di papan putih

2. Guru menyoal beberapa soalan yang berkaitan

3. Murid cuba menjawab soalan berdasarkan pengetahuan sedia ada

Kemahiran berfikir:

-membuat perkaitan

-sumbangsaran
Langkah 1
Pengertian khutbah
Guru mengajar tentang pengertian khutbah

Guru menyuruh murid berbincang secara berdua-dua

Guru menyoal apa yang disampaikan

Guru memberi contoh
1.Pendekatan


2.Pendekatan



3.Teknik


4.Teknik

5. Kemahiran:
-dapat memahami apa yang disampaikan oleh guru

6.Bahan bantu mengajar:
-Kad imbasan, kitab
Langkah 2
     Rukun-rukun khutbah
Guru menerangkan tentang rukun-rukun khutbah

Murid mendengar dengan tekun
Kemahiran : pendengaran

KBKK: Dialog

Strategi: berpusatkan guru
Langkah 3
Pengertian khutbah dan
rukun-rukun khutbah
Guru memberikan kuiz berkaitan tajuk yang telah dipelajari

-Pelajar yang menjawab diminta mengangkat tangan

-Pelajar yang betul jawapannya diberi ganjaran
Strategi: berpusatkan murid

Bahan bantu mengajar:
Kad imbasan, kitab
Penutup
 -Kita mestilah mengamalkan adab menunaikan solat Jumaat

-Solat Jumaat tidak boleh ditinggalkan tanpa sebab yang munasabah
Beberapa orang pelajar diminta untuk mengulang isi pelajaran pada hari ini

KBKK:
Merumus pembelajaran

Nilai:
Kesedaran kendiri, menghayati, menghargai

Catatan rifleksi: Saya berasa bersyukur kerana pembelajaran pada hari sangat menyeronokkan kerana pada pendapat saya semua murid memberikan perhatian penuh sepanjang pembelajaran tadi. Walaupun terdapat sedikit kekurangan dalam teknik pengajaran dilakukan agak sedikit kurang mantap. Tetapi saya sangat berpuas hati . Oleh itu, saya akan membuat penambahbaikan dari semasa ke semasa.

Ulasan pensyarah guru pembimbing:


Disediakan oleh :                                       

...........................
(                         )

Disahkan oleh :

...........................
(                         )

Comments

Popular posts from this blog

KEMAHIRAN PnP (Strategi, Pendekatan dan Teknik)

MAKSUD RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN DAN MINGGUAN

MAKSUD RANCANGAN PENGAJARAN TAHUNAN