KHADAK HAJAT (Pengertian, Adab-adab dan Istinjak)
Rancangan Pengajaran Harian
Matapelajaran: Ibadat darjah 2
Kelas: 2 Mujahid
Tarikh: 4 Januari 2019
Masa: 3.00 - 3.30 p.m
Bilangan: 30 orang
Tajuk: Pengertian, Adab khadak hajat dan Istinjak
Kemahiran: membaca, mendengar, melihat, menyelesaikan masalah, berfikir
Kaedah: perbincangan
Pengetahuan sedia ada:
1. Murid sudah mengetahui perbuatan membuang air kecil atau besar
2. Murid sudah diajar membersihkan kubul dan dubur sejak kecil
Hasil pembelajaran:
1. Murid dapat memahami pengertian khadak hajat dengan baik
2. Murid dapat menyebut perkara sunat dan haram ketika khadak hajat dengan tepat
3. Murid mampu menyenaraikan perkara-perkara yang makruh ketika khadak hajat
Kemahiran berfikir: Soal jawab, merumus, membuat perkaitan
Penerapan nilai: Khusyuk, taat, hormat-menghormati, berani
Bahan bantu mengajar: Kad imbasan, kitab,
MASA/LANGKAH
|
ISI PELAJARAN
|
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
|
CATATAN
|
Pendahuluan
(2 minit)
|
Ucapan salam dan bacaan doa
(Bismillahirrahmanirrahim allahummaftah alaina hikmataka wansyuralaina min khozaini rahmatika ya arhama rahimin)
|
1. Guru meminta murid-murid membaca doa
pelajaran
2. Guru dan murid membaca bersama-sama doa
pelajaran
|
Nilai : -Khusyuk
-Patuh
|
Set Induksi
(5 minit)
|
1. Apakah yang anda lihat dalam gambar diatas ?
Andaian jawapan : Keluar masuk tandas
2. Tahukah bahawa membuang hajat boleh terbatalnya
wuduk ?
Andaian jawapan : Tahu
3. Adakah manusia perlu membuang hajat ?
Andaian jawapan : Ya
|
1. Guru menampal gambar pada papan putih
2. Murid itu dikehendaki menerangkan gambar
tersebut dengan betul
3. Pelajar lain cuba untuk memberikan jawapan
masing-masing tentang gambar tersebut dengan
pengetahuan sedia ada
| Kemahiran berfikir:
-Membuat
perkaitan
-Sumbangsaran
|
Langkah 1
(5 minit)
|
Pengertian Khadak hajat :
Buang air besar atau buang air kecil | -Guru menjelaskan tentang pengertian khadak hajat
-Guru menyuruh murid berbincang secara berdua
-Guru menyoal apa yang telah disampaikan
-Guru memberi contoh
| -Teknik inkuiri
-Pendekatan masteri
-Kemahiran : Dapat
memahami
penyampaian guru
-Bahan bantu
mengajar : Kad
manila
|
Langkah 2
(5 minit)
|
Adab-adab Khadak hajat :
- Melangkah masuk denagn kaki kanan - Membaca doa masuk dan keluar tandas | -Guru menerangkan adab khadak hajat -Guru menjelaskan perkara-perkara sunat, makruh dan haram ketika khadak hajat
-Murid mendengar dengan tekun
|
-Kemahiran :
mendengar,
membaca
-Strategi :
Bepusatkan guru
|
Langkah 3
(10 minit)
| Istinjak : Membersihkan kubul dan dubur selepas membuang air besar atau kecil dari kotoran dan cairan selain daripada air mani | -Guru menjelaskan pengertian istinjak serta hukumnya -Guru menerangkan cara berintinjak dan alat-alat beristinjak -Guru memberikan kuiz berkaitan tajuk yang telah dipelajari -Pelajar yang menjawab diminta mengangkat tangan -Pelajar yang betul jawapannya diberi ganjaran | -Strategi : berpusatkan murid -Bahanbantu mengajar :Kad imbasan, kitab |
Penutup
(3 minit)
|
-Islam menitikberatkan kebersihan
-Membuang hajat dapat membuang segala kekotoran dalam badan kita -Memelihara kesihatan agar badan kita sihat | -Beberapa orang pelajar diminta mengulang isi
pelajaran pada hari ini
|
-KBKK : Merumus
pembelajaran
-Nilai : Kesedaran
kendiri, menghayati, menghargai |
Catatan rifleksi: Saya berasa bersyukur kerana pembelajaran pada hari sangat menyeronokkan kerana pada pendapat saya semua murid memberikan perhatian penuh sepanjang pembelajaran tadi. Walaupun terdapat sedikit kekurangan dalam teknik pengajaran dilakukan agak sedikit kurang mantap. Tetapi saya sangat berpuas hati . Oleh itu, saya akan membuat penambahbaikan dari semasa ke semasa.
Ulasan pensyarah guru pembimbing:
Disediakan oleh :
...........................
( )
Disahkan oleh :
...........................
( )

Comments
Post a Comment