IQAMAH (Tujuan, Hukum, Lafaz dan Ertinya)
Rancangan Pengajaran Harian
Matapelajaran: Ibadat darjah 2
Kelas: 2 Mujahid
Tarikh: 10 Januari 2019
Masa: 3.00 - 3.30 p.m
Bilangan: 30 orang
Tajuk: Tujuan dan hukum iqamah serta tujuan iqamah dan ertinya
Kemahiran: membaca, mendengar, melihat, menyelesaikan masalah, berfikir
Kaedah: perbincangan
Pengetahuan sedia ada:
1. Murid telah mempelajari pengertian azan
2. Pelajar sudah mengetahui berkaitan tjuan dan hukum azan
Hasil pembelajaran:
1. Murid dapat menyebut tujuan azan
2. Murid dapat menulis lafaz iqamah dengan baik
3. Murid mampu menyenaraikan lafaz iqamah betul
Kemahiran berfikir: Soal jawab, merumus, membuat perkaitan
Penerapan nilai: Khusyuk, taat, hormat-menghormati, berani
Bahan bantu mengajar: Kad imbasan, kitab,
MASA/LANGKAH
|
ISI PELAJARAN
|
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
|
CATATAN
|
Pendahuluan
(2 minit)
|
Ucapan salam dan bacaan doa
(Bismillahirrahmanirrahim allahummaftah alaina hikmataka wansyuralaina min khozaini rahmatika ya arhama rahimin)
|
1. Guru meminta murid-murid membaca doa
pelajaran
2. Guru dan murid membaca bersama-sama doa
pelajaran
|
Nilai : -Khusyuk
-Patuh
|
Set Induksi
(5 minit)
|
1. Apakah yang anda lihat dalam gambar diatas ?
Andaian jawapan : sedang iqamah mendirikan solat
2. Tahukah bahawa iqamah bertujuan meminta jemaah
bangun melaksanakan solat ?
Andaian jawapan : Tahu
3. Apakah hukum bagi iqamah ?
Andaian jawapan : Sunat muaakad
|
1. Guru memberikan gambar kepada seorang murid
2. Murid itu dikehendaki menerangkan gambar
tersebut dengan betul
3. Pelajar lain cuba untuk memberikan jawapan
masing-masing tentang gambar tersebut dengan
penegtahuan sedia ada
| Kemahiran berfikir:
-Membuat
perkaitan
-Sumbangsaran
|
Langkah 1
(5 minit)
|
Tujuan Iqamah :
Meminta jemaah bangun bagi melaksanakan solat | -Guru menjelaskan tujuan iqamah
-Guru menyuruh murid berbincang secara berdua
-Guru menyoal apa yang disampaikan
-Guru memberi contoh
|
-Teknik
-Pendekatan
-Kemhiran : Dapat
memahami
penyampaian guru
-Bahan bantu
mengajar : Kad
manila
|
Langkah 2
(5 minit)
|
Hukum iqamah:
Sunat Muaakad | -Guru menerangkan hukum iqamah
-Murid mendengar dengan tekun
|
-Kemahiran :
mendengar
-Strategi :
Bepusatkan guru
|
Langkah 3
(10 minit)
|
Lafaz iqamah dan ertinya
| -Murid dibahagikan kepada empat kumpulan
-Setiap kumpulan membaca lafaz iqamah
-Setiap murid diberikan kertas soalan -Pelajar yang betul diberikan ganjaran |
-Startegi :
Bepusatkan murid
-Bahan bantu
mengajar :
Kertas soalan
|
Penutup
(3 minit)
|
Apakah yang kamu pelajari hari ini?
Andaian jawapan:
-Menandakan bahawa perlu bersedia mendirikan solat
-Meminta jemaah bangun mendirikan solat berjemaah | -Beberapa orang pelajar diminta mengulang isi
pelajaran pada hari ini
|
-KBKK : Merumus
pembelajaran
-Nilai : Kesedaran
kendiri, menghayati, menghargai
|
Catatan rifleksi: Saya berasa bersyukur kerana pembelajaran pada hari sangat menyeronokkan kerana pada pendapat saya semua murid memberikan perhatian penuh sepanjang pembelajaran tadi. Walaupun terdapat sedikit kekurangan dalam teknik pengajaran dilakukan agak sedikit kurang mantap. Tetapi saya sangat berpuas hati . Oleh itu, saya akan membuat penambahbaikan dari semasa ke semasa.
Ulasan pensyarah guru pembimbing:
Disediakan oleh :
...........................
( )
Disahkan oleh :
...........................
( )

Comments
Post a Comment