AIR (Pengertian air dan Kepentingan air)

Rancangan Pengajaran Harian

Nama guru: Muhamad Ameen Bin Abu Bakar
Matapelajaran: Ibadat darjah 2
Kelas: 3 Mujahid
Tarikh: 1 Januari 2019
Masa: 3.00 - 3.30 p.m
Bilangan: 30 orang

Tajuk: Pengertian air dan kepentingan air

Kemahiran: membaca, mendengar, melihat, menyelesaikan masalah, berfikir

Kaedah: perbincangan, syarahan

Pengetahuan sedia ada:
1. Murid pernah menyebut tentang air
2. Murid tahu bahawa air itu suatu keperluan
3. Murid sentiasa menggunakan air

Hasil pembelajaran:
1. Murid dapat menyebut pengertian air dengan betul
2. Murid mampu menulis tentang cara menjaga kebersihan air dengan tepat
3. Murid dapat mengetahui kepentingan penggunaan air dengan baik

Kemahiran berfikir: Soal jawab, merumus, membuat perkaitan

Penerapan nilai: Khusyuk, taat, hormat-menghormati, berani

Bahan bantu mengajar: Kad imbasan, kitab, 


MASA/LANGKAH
ISI PELAJARAN
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

CATATAN
Pendahuluan
(2 minit)

Ucapan salam dan bacaan doa
(Bismillahirrahmanirrahim allahummaftah alaina hikmataka wansyuralaina min khozaini rahmatika ya arhama rahimin)

1. Guru meminta murid-murid membaca doa
     pelajaran
2. Guru dan murid membaca bersama-sama doa
    pelajaran

Nilai : -Khusyuk
           -Patuh
Set Induksi
(5 minit)




1. Apakah yang anda lihat dalam gambar diatas ?
Andaian jawapan : Air

2. Tahukah bahawa air merupakan sumber utama dalam
     kehidupan semua makhluk untuk terus hidup ?
Andaian jawapan : Tahu

3. Apakah kegunaan air pada masyarakat masa sekarang ?
Andaian jawapan : Berwudhuk dan mandi


1. Guru memberikan gambar kepada seorang murid

2. Murid itu dikehendaki menerangkan gambar
    tersebut dengan betul

3. Pelajar lain cuba untuk memberikan jawapan
    masing-masing tentang gambar tersebut dengan
    gigih
Kemahiran berfikir:

-Membuat
  perkaitan
-Sumbangsaran
Langkah 1
(5 minit)


Pengertian air : Cecair yang terbentuk dari 2 bahagian
                            hydrogen dan satu bahagian oksigen (H2O)   

Contoh: Sungai dan laut



-Guru menjelaskan pengertian air
-Guru menyuruh murid berbincang secara berdua-dua
-Guru menyoal apa yang disampaikan
-Guru memberi contoh
-Teknik Inkuiri
-Pendekatan masteri
-Kemhiran : Dapat
  memahami
  penyampaian guru
-Bahan bantu
 mengajar : Kad
 manila

Langkah 2
(5 minit)

Kepentingan menjaga kebersihan :

1. Merupakan satu tuntutan agama
2. Memelihara kesihatan tubuh badan
3. Disukai oleh kawan-kawan


-Guru menerangkan kepentingan menjaga
  kebersihan air dan alam sekitar
-Murid mendengar dengan tekun

-Kemahiran : 
 mendengar
-Strategi : 
 Bepusatkan guru
Langkah 3
(10 minit)

Air adalah nikmat paling berharga :

1. Setiap kehidupan dibumi memerlukan air untuk hidup
2. Manusia menggunakan air untuk minum dan mandi

-Murid dibahagikan kepada empat kumpulan
-Setiap kumpulan diberikan kertas soalan
-Murid menjawab soalan dalam masa 5 minit

-Startegi : 
 Bepusatkan murid
-Bahan bantu
 mengajar : 
 Kad manila, kitab

Penutup
(3 minit)

-Menjaga kebersihan air dan persekitaran merupakan satu
 tuntutan agama
-Air merupakan sumber utama untuk bersuci 


-Beberapa orang pelajar diminta mengulang isi
 pelajaran pada hari ini
-KBKK : Merumus
 pembelajaran
-Nilai : Kesedaran
kendiri, menghayati, menghargai


Catatan rifleksi: Saya berasa bersyukur kerana pembelajaran pada hari sangat menyeronokkan kerana pada pendapat saya semua murid memberikan perhatian penuh sepanjang pembelajaran tadi. Walaupun terdapat sedikit kekurangan dalam teknik pengajaran dilakukan agak sedikit kurang mantap. Tetapi saya sangat berpuas hati . Oleh itu, saya akan membuat penambahbaikan dari semasa ke semasa.

Ulasan pensyarah guru pembimbing:


Disediakan oleh :                                     

...........................
(                         )

Disahkan oleh :

...........................
(                         )

Comments

Popular posts from this blog

KEMAHIRAN PnP (Strategi, Pendekatan dan Teknik)

MAKSUD RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN DAN MINGGUAN

MAKSUD RANCANGAN PENGAJARAN TAHUNAN