AIR (Air yang sah dibuat bersuci dan Hukum serta Bahagian air)
Rancangan Pengajaran Harian
Nama guru: Muhammad Ameen Bin Abu Bakar
Matapelajaran: Ibadat darjah 2
Kelas: 2 Mujahid
Tarikh: 2 Januari 2019
Masa: 3.00 - 3.30 p.m
Bilangan: 30 orang
Tajuk: Air yang sah dibuat bersuci dan hukum serta bahagian air
Kemahiran: membaca, mendengar, melihat, menyelesaikan masalah, berfikir
Kaedah: syarahan
Pengetahuan sedia ada:
1. Murid sudah mempelajari pengertian air
2. Pelajar mengetahui tentang jenis-jenis air
3. Murid sentiasa menggunkan air
Hasil pembelajaran:
1. Murid dapat memahami kepentingan air dengan baik
2. Murid dapat menjelaskan jenis-jenis air dengan baik
3. Murid mampu menyenaraikan hukum guna jenis air tertentu dengan tepat
Kemahiran berfikir: Soal jawab, merumus, membuat perkaitanPenerapan nilai: Khusyuk, taat, hormat-menghormati, berani
Bahan bantu mengajar: Kad imbasan, kitab, kertas soalan
MASA/LANGKAH
|
ISI PELAJARAN
|
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
|
CATATAN
|
Pendahuluan
(2 minit)
|
Ucapan salam dan bacaan doa
(Bismillahirrahmanirrahim allahummaftah alaina hikmataka wansyuralaina min khozaini rahmatika ya arhama rahimin)
|
1. Guru meminta murid-murid membaca doa
pelajaran
2. Guru dan murid membaca bersama-sama doa
pelajaran
|
Nilai : -Khusyuk
-Patuh
|
Set Induksi
(5 minit)
|
1. Apakah yang anda lihat dalam gambar diatas ?
Andaian jawapan : Pencemaran air
2. Tahukah bahawa air merupakan sumber utama dalam
kehidupan semua makhluk untuk terus hidup ?
Andaian jawapan : Tahu
3. Apakah kegunaan air pada masyarakat masa sekarang ?
Andaian jawapan : Berwudhuk dan mandi
|
1. Guru memberikan gambar kepada seorang murid
2. Murid itu dikehendaki menerangkan gambar
tersebut dengan betul
3. Pelajar lain cuba untuk memberikan jawapan
masing-masing tentang gambar tersebut dengan
penegtahuan sedia ada
|
Kemahiran berfikir:
-Membuat
perkaitan
-Sumbangsaran
|
Langkah 1
(5 minit)
|
Air yang sah dibuat bersuci :
1. Air salji 6. Air mata air
2. Air hujan 7. Air perigi
3. Air laut
4. Air embun
5. Air sungai
| -Guru menjelaskan kepentingan air
-Guru menyuruh murid berbincang secara berdua
-Guru menyoal apa yang telah disampaikan
-Guru memberi contoh
|
-Teknik inkuiri
-Pendekatan masteri
-Kemahiran : Dapat
memahami
penyampaian guru
-Bahan bantu
mengajar : Kad
manila
|
Langkah 2
(5 minit)
|
Menerangkan 3 bahagian air dan hukumnya:
1. Air mutlak: Sah dibuat bersuci dan tidak makruh
2. Air musyammas: Sah dibuat bersuci dan makruh
3. Air mustakmal: Tidak sah dibuat bersuci dan suci pada
dirinya
4. Air Muntahnajis: Tidak suci dan tidak sah dibuat bersuci
(kurang 2 kolah dan mempunyai najis didalamnya)
|
-Guru menerangkan bahagian air
-Guru menerangkan hukum menggunakan jenis air
tertentu
-Murid mendengar dengan tekun
| -Kemahiran :
mendengar
-Strategi :
Bepusatkan guru
|
Langkah 3
(10 minit)
| Menjaga kebersihan air : 1. Air bersih boleh dibuat makan dan minum 2. Air digunakan untuk berwudhuk dan mandi wajib |
-Murid dibahagikan kepada empat kumpulan
-Setiap kumpulan diberikan kertas soalan
-Murid menjawab soalan dalam masa 5 minit
|
-Strategi :
Bepusatkan murid
-Bahan bantu
mengajar :
Kertas soalan
|
Penutup
(3 minit)
|
-Kita perlu menjaga kebersihan diri dan persekitaran
-Air penting sebagai sumber utama kehidupan semua
makhluk termasuk tumbuh-tumbuhan | -Beberapa orang pelajar diminta mengulang isi
pelajaran pada hari ini
|
-KBKK : Merumus
pembelajaran
-Nilai : Kesedaran
kendiri, menghayati, menghargai |
Catatan rifleksi: Saya berasa bersyukur kerana pembelajaran pada hari sangat menyeronokkan kerana pada pendapat saya semua murid memberikan perhatian penuh sepanjang pembelajaran tadi. Walaupun terdapat sedikit kekurangan dalam teknik pengajaran dilakukan agak sedikit kurang mantap. Tetapi saya sangat berpuas hati . Oleh itu, saya akan membuat penambahbaikan dari semasa ke semasa.
Ulasan pensyarah guru pembimbing:
Disediakan oleh :
...........................
( )
Disahkan oleh :
...........................
( )

Comments
Post a Comment